Gry imprezowe (starsze i nowe)

 
Planszowa/karciana gra imprezowa to gra, której głównym celem jest zapewnienie dobrej zabawy różnorodnemu pod względem wieku, stopnia znajomości innych gier planszowych, często przypadkowemu gronu grających. Opiera się na łatwo przyswajalnych, mocno ograniczonych ilościowo zasadach, które pozwalają na dynamiczną, pełną emocji i humoru rozgrywkę.*
Nie do przecenienia jest ich rola integracyjna, a kluczowy w ocenie jakości - potencjał rozrywkowy.

Do klubowej biblioteczki Grajmy! dołączyły właśnie trzy takie tytuły:

Alias Party, Założysz się? i No way Jose!

1.
Pod nazwą "Alias" wydawana jest cała seria gier opartych na znanym i sprawdzonym pomyśle - zabawie w kalambury. Losujemy karty z hasłami, które następnie objaśniamy swojej drużynie, opierając się na słownym opisie. Gra w różnych odsłonach sprawdzi się w wielu różnorodnych grupach, czy przy odmmiennych okazjach.

"Alias Party", dzięki wprowadzeniu dodatkowych zasad wymagających od graczy "wyluzowania" (trudno zachować 'sztywność' i powagę prezentując hasła na przykład skacząc na jednej nodze, prawda?), idealnie nadaje się do przełamywania barier lub na imprezy w gronie bliższych znajomych.

Dla dzieci stworzono natomiast "Alias Junior" w wersji obrazkowej, o którym więcej tutaj: >>KLIK<<

 

2.
"Założysz się?" to seria gier zachęcających do szacowania szans współgraczy w obliczu różnorodnych wyzwań i sprawdzania swojego szczęścia, zręczności i/lub bystrości.

Każda z kilkudziesięciu kart zawiera zadanie i określa czas na jego wykonanie lub dopuszczalną liczbę powtórzeń. 'Próby' wydają się często na pierwszy rzut oka banalne, ale w wykonaniu okazują zaskakująco trudne... Tym większe emocje towarzyszą obstawianiu przewidywanego wyniku testu, co również stanowi istotną część rozgrywki.

Wersja podstawowa to gra rodzinna. Bardziej skomplikowane zadania posiadają dwa stopnie trudności - dla dorosłych i dla "juniorów". Elementy losowości i charakter wyzwań pozwalają dobrze się bawić również najmłodszym. Gra nie ma charakteru hazardowego.


3.

"No way Jose!" jest grą bazującą na idei quizu wiedzowego. Mamy tu kilkadziesiąt kart z pytaniami i proponowane - prawdziwe lub zmyślone odpowiedzi. Wybieramy - true or false. 

Nic prostszego? Dziedziny, których dotyczą "zagadki" wykraczają jednak często poza kanon wiedzy ogólnej, a specyfika doboru odpowiedzi sprawia, że zmuszeni jesteśmy przeszukiwać najbardziej zakurzone zakamarki pamięci, albo... strzelać. Nie raz można poczuć się jak osioł sportretowany na żetonach ;) 

Czegoś się niewątpliwie podczas rozgrywek nauczymy, ale bez "spiny". Bywają momenty, że 'nikt nic nie wie' i generalnie jest dosyć zabawnie.


I co Wy na to?
Przemawia do Was idea takiego, czysto relaksacyjnego, wykorzystywania gier planszowych?
Wybór staje się coraz szerszy...
Inne sprawdzone przez nas gry imprezowe/towarzyskie to m.in.:
 
Party Time - różne wersje
Time's Up - różne wersje
Czółko 
Alias Ja to kto?
Mafia
Ego
Tajniacy

Dodalibyście coś do tej listy?


"Alias Party", "Założysz się?" i "No way Jose!" są dostępne do wypożyczenia w Filii Nr 1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Otrzymaliśmy je w ramach akcji Paczki Dla Klubów #6 od wydawnictwa Tactic Games Oddział w Polsce. Dziękujemy!  

* definicja zaczerpnięta z regulaminu plebiscytu Złoty Pionek >>KLIK<<



popatrz, popatrz - Spór o bór

„Spór o Bór”  to gra stworzona do patrzenia. Nie odmawiając nic zasadom, które gwarantują bardzo satysfakcjonującą rozgrywkę, najpierw cieszą się tu oczy.

Mowa o dwuosobowej karcianej grze taktycznej. Mechanika stanowi pomysł Reinera Knizii. Znamy ją już z takich realizacji jak „Schotten-Totten”, czy „Battle Line”. Graficzna oprawa autorstwa Piotra Sokołowskiego to jednak, jak to mówią, zupełnie nowa jakość.

Sami zobaczcie!


Czy te stylizowane portrety, jak podkreślają twórcy tej wersji, wyłącznie spotykanych w Polsce gatunków zwierząt, nie zachwycają? Z pewnością podkreślają atmosferę zaciętej leśnej potyczki. 
Podobnie jak tematyczne wprowadzenie do gry:

Nadchodzi czas, kiedy ponownie trzeba ustalić, kto będzie władał Wielką Prapuszczą. Ta wiekowa kraina zamieszkiwana jest przez najodważniejsze i najbardziej waleczne zwierzęta na świecie. Co pięć lat wybierany jest jej Król. Mieszkańcy potrzebują mądrego i odważnego władcy. Kto nim będzie, zostanie ustalone w tradycyjnym Wielkim Pojedynku. Dwóch najwybitniejszych taktyków stoczy ze sobą bezkrwawy bój.

W pudełku, poza 6 zestawami po 9 kart z "bojowymi" wiewiórkami, jeżami,bobrami, borsukami, rysiami, bielikami, wilkami, niedźwiedziami i żubrami, znajdują się także wykonane z twardej tektury karty pomocy dla obu graczy i kafelki polany, o którą rywalizujemy.

Z 9 kafli układamy "linię graniczną", każdemu graczowi rozdajemy po 6 kart i ruszamy w bój!

Kolejno wybierając po jednej karcie z ręki umieszczamy je po swojej stronie wybranego żetonu polany. Celem jest tworzenie trójek - formacji (jednokolorowych legionów i bractw, jednogatunkowych kompanii lub mieszanych band i zgrai) silniejszych niż te po stronie przeciwnika.

Wygra ten, kto zdobędzie kontrolę nad trzema sąsiadującymi polanami, albo pięcioma dowolnymi.

Dołączone karty dodatkowe pozwalają rozegrać inne warianty: „Długi pojedynek" , "Jednostki specjalne” i „Śpiesz się powoli”

Wydawca tak podkreśla zalety tej gry:

  • jedna z najlepszych dwuosobowych gier karcianych!
  • proste zasady i głębia taktyki
  • bajeczne ilustracje
  • kilka trybów rozgrywki
  • gra wykonana w technologii EcoFriendly Game i Biocidal Coating

I to wszystko w nie za dużym, eleganckim pudełku.
No popatrz, popatrz...

Mnie to przekonuje! A Was?

 mamajanka

P.S. Dla dopełnienia wrażenia - też do popatrzenia - klimatyczny klip reklamowy :)


P.S. 2 Do egzemplarzy gry wydawca dołącza wprasowanki na koszulkę. Równie niesamowite!


film i cytaty pochodzą z materiałów wydawcy - Muduko.com

Decrypto (i inne drużynowe gry planszowe)

Zdarzyło Wam się kiedyś, że było więcej osób chętnych do gry, niż przewiduje instrukcja?

W takiej sytuacji mamy kilka rozwiązań:
a) dzielimy grupę na dwie i każda gra w co innego
b) niektórzy grają jako para, próbując wzajemnie się wspierać w podejmowaniu kluczowych decyzji
c) wyciągamy grę drużynową!

Bardzo dobrym wyborem będzie z pewnością

Decrypto


 
Do gry zapraszamy dwie, minimum dwuosobowe drużyny.
Każda, przy pomocy oryginalnie pomyślanej zasłonki (spójrzcie na zdjęcia - to jeden ze "smaczków" tej gry!), "wyświetla" sobie zestaw 4 haseł. 

W każdej turze jedna osoba z danej drużyny staje się Szyfrantem. 
Za zadanie ma przekazać swojemu zespołowi słowne podpowiedzi do trzech z czterech haseł, w kolejności wskazanej przez znany tylko jemu kod.
Jeśli drużyna nie rozszyfruje jego słów i nie poda prawidłowo szyfru, otrzyma czarny żeton porażki. Dwa takie żetony oznaczają przegraną.   
 
"Wspólnicy" nie mają najgorzej - odgadują, co Szyfrant miał na myśli, widząc cały czas swój zestaw haseł. Przeciwna drużyna tymczasem, również podejmuje próbę złamania kodu. Oni jednak znają TYLKO podpowiedzi. Nie jest to łatwe, ale po kilku turach dysponują już całkiem pomocną listą ułatwień, a rola Szyfranta się komplikuje... Jak tu nie utrudnić zgadywania swojej drużynie i wywieść w pole przeciwników jednocześnie?
Jeśli konkurentom uda rozgryźć pełen kod, zyskają 1 żeton sukcesu. Dwa takie żetony oznaczają wygraną!  
 
      
 

Według opisu wydawcy jedna rozgrywka trwa około 30 min. Trzeba wziąć pod uwagę, że może to bardzo zależeć od graczy - ich obeznania z grami słownymi, umiejętności językowych i stopnia skomplikowania podpowiedzi...
Gra przeznaczona jest dla grupy od 3 (jeśli jeden z Szyfrantów gra "na dwa fronty"!) do 8 (albo więcej, o ile drużyna 5, czy 6 osobowa będzie w stanie skutecznie współpracować) graczy.

Decrypto to złoty środek łączący fanów gier słownych i dedukcyjnych. Ma potencjał imprezowy, ale wymaga od graczy sporej przytomności umysłu i pomysłowości. Co więcej, staje się tym ciekawsza, im bardziej zaangażujemy się w tworzenie kreatywnych podpowiedzi. Nie może być za łatwo! Zasady łatwo wytłumaczyć i pojąć, ale nie dać się rozszyfrować przeciwnikom, pozostając zrozumiałym dla "swoich", to prawdziwe wyzwanie :)

Egzemplarz gry trafił do Grajmy! za pośrednictwem taniaksiażka.pl
(Tak, mają tam również gry planszowe!)
Dziękujemy :)
Gra jest dostępna do wypożyczania w siedzibie Klubu Gier Planszowych Grajmy!, czyli Filii Nr1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.

Panie z sekcji seniorskiej bardzo polecają!

A co z innymi DRUŻYNOWYMI grami planszowymi?

Proponujemy m.in. takie:

Tajniacy
Dopasowani
Kalambury
Alias
Party Time
Time's Up
Taboo
Mafia
Zamki Burgundii z dodatkiem 2 vs. 2

.... 

Dorzucicie coś od siebie? Lista jest otwarta!

W to się gra - III kwartał 2021

Jesień to doskonała pora na planszówki! Dłuższe wieczory, wichury i plucha - najprzyjemniej przeczekać je przy wspólnym stole... A w każdym razie to nie najgorszy pretekst, żeby pograć!

Poniżej nowa lista tytułów do przejrzenia. Doceńcie fakt, że blogerki publikujące te opinie w ramach Grajmy! grały przez całe lato, więc w pewnym sensie w mniej sprzyjających okolicznościach ;)

 Mamy tu kilka "większych", nieco bardziej wymagających gier:

Turbino (logopedyczna)

Coś do zrobienia samemu:

 

A nawet książki! Też do grania:

 

W Klubie Grajmy! królowały tymczasem gry plenerowe:
 
 
podobnie jak wszystkie powyższe propozycje - polecamy!
Nie tylko od czerwca do września :)

Dzień Gier Planszowych 10.10.2021 - Gra o grę

10.10.2021 roku z okazji Dnia Gier Planszowych zapraszamy do gry!

OFFLINE - Grudziądz:


Więcej o wydarzeniu - TUTAJ

Regulamin gry terenowej - TUTAJ

Mapa:

wersja zawierająca PUNKTY KONTROLNE  będzie dostępna 10.10.2021 od godz. 10:00 :)

Przykładowe zadanie:

https://learningapps.org/watch?v=py1t64ykk21

Odpowiedzi uczestników:

Wspaniałe przykłady kreatywności - rysunki i jesienne pionki :)

Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział i świetną zabawę!



ONLINE:

Konkurs!


Zabawa trwa od 10.10.2021 r. do 16.10.2021 r. 

i jest przeznaczona dla szeroko rozumianej społeczności skupionej wokół akcji 'projekt Grajmy!' online i/lub offline.

Zadanie dla uczestników polega na

PRZEDSTAWIENIU ORYGINALNEGO ELEMENTU GRY PLANSZOWEJ
WŁASNEGO POMYSŁU
  
w technice dowolnej (opis, rysunek, grafika, praca przestrzenna itd.)

Zdjęcie, plik lub tekst należy dostarczyć organizatorowi - pocztą elektroniczną pod adres grajmy.mail@gmail.com lub w postaci komentarza do wpisu konkursowego na Facebooku.

  Pełen regulamin  - TUTAJ

 Dziękujemy za zgłoszenia. Wszystkie bardzo kreatywne prace można zobaczyć pod wpisem konkursowym na Facebooku - KLIK

Zwycięzcą GRY O GRĘ II i nowym właścicielem "Mandali" od REBEL.pl został Henryk Es-ski, pomysłodawca chochlika-pomocnika z wieszakiem w dłoni.

Gratulujemy!

Gry plenerowe: Mölkky i Kubb

Grami bez prądu dla całej rodziny mogą być także drużynowe zabawy plenerowe. Zgadzacie się?

Na pogodne dni polecamy dziś Mölkky i Kubb. 
Zobaczcie, co kryje się pod tymi "egzotycznymi" nazwami :)

Mölkky 

 
 

Mölkky to prosta w założeniach gra dla dzieci i dorosłych. Polega w zasadzie na rzucaniu do celu, ale oryginalny pomysł i ciekawe wykonanie stanowią o jej wyjątkowości. Prócz sprawnej ręki, bystrego oka i opanowania, liczy się taktyka i... trochę szczęścia. 

Mölkky powstała w oparciu o tradycyjną grę fińską i wciąż zyskuje na popularności na całym świecie. Poznajcie i Wy!

W naszym pudełku* znajduje się:

12 "kręgli" z drewna – skośnie ścięte walce, stabilnie stojące na płaskiej powierzchni, w widoczny sposób opisane numerami od 1 do 12, 

zbijak – większy, symetryczny, gładki palik, którym rzuca się w kręgle,

instrukcja – drobnym drukiem, ale w kilku językach (w tym również po polsku), przystępnie klarująca zasady nawet początkującym. Reguły znajdziecie także w sieci (>>KLIK<<)

W Mölkky grać można indywidualnie lub w zespołach. 

Potrzebujemy niewielkiego trawnika lub innej płaskiej powierzchni - trawiastej, piaszczystej, żwirowej itp. 

    

Wyznaczamy linię rzutu i w odległości 3,5 metra od niej (dla młodszych dzieci warto na początek nieco skrócić ten dystans) układamy wszystkie kręgle w ustawieniu początkowym.

W swojej kolejce zawodnicy rzucają drewnianym zbijakiem tak, by strącać kręgle. W zależności od liczby przewróconych walców (liczą się tylko te, które nie opierają się na innych) podliczamy punkty. Jeśli upadnie tylko jeden, jedyny kręgiel, zapisujemy jego wartość punktową zgodnie z numerem jaki nosi, jeżeli kilka - podliczamy liczbę leżących sztuk.

Celem jest uzbieranie dokładnie 50 punktów. Uwaga! Przekroczenie pięćdziesiątki grozi karą, czyli spadkiem do poziomu 25 punktów! Warto przygotować sobie kartkę do zapisywania wyników, bo w ferworze gry łatwo o nich zapomnieć ;)

Pewna ręka i celne rzuty oczywiście zwiększają szansę na zwycięstwo, ale nie należy się zniechęcać nawet jeśli zbijak nie od razu leci tam, gdzie byśmy chcieli. Ćwiczenie czyni mistrza, a zabawa jest przy tym przednia!**

http://   

 

Kubb

 

 
Kubb to także gra plenerowa oparta na zbijaniu drewnianych klocków. Wymaga nieco większej gładkiej powierzchni, jak trawnik, kort lub boisko, około 5 x 8 m (ewentualnie dostosowujemy do możliwości i potrzeb). Grają dwie osoby lub dwie drużyny. 

Wykorzystujemy następujące drewniane elementy:

  • prostopadłościenny klocek "w koronie", wielkości ok. 30x9x9 cm = KRÓL
  • 10 klocków 15x7x7 cm nazywanych kubbami = OBROŃCY
  • 6 drewnianych pałeczek, walce o długości 30 cm i średnicy 4 cm - zbijaki do rzucania
  • 4 kołki do oznaczenia wierzchołków pola gry

Na początku wyznaczamy prostokątne pole gry. Króla ustawia się środku terenu, a na przeciwległych liniach końcowych równomiernie rozmieszcza po 5 obrońców. Drużyny stają przy swoich liniach końcowych. Co rundę przekazują sobie komplet 6 zbijaków. 

Gra toczy się turami. Jedna ekipa rzuca w obrońców drugiej drużyny, aby je zbić. Zmiana następuje po rzuceniu przez drużynę wszystkich 6 kołków. 

Przewrócone kubby przerzuca się na połowę przeciwnika i stają się oni dodatkowymi obrońcami. Teraz będzie trzeba je strącić w pierwszej kolejności. Jeśli po naszej turze jakiekolwiek kubby polowe zostaną na połowie przeciwnej drużyny, będzie ona mogła wykonywać rzuty z linii, którą wyznacza najbliższy królowi obrońca.

Jest jeszcze kilka reguł dodatkowych. Dotyczą np. pierwszej rundy, przypadku wyrzucenia kubba poza pole gry i usuwania podwójnie zbitych obrońców. Instrukcję z wyjaśniającymi zawiłości grafikami można znaleźć tutaj >>KLIK<<.

Kiedy drużyna zbije wszystkich obrońców, wraca na linię końcową i może zbijać Króla. Ten, komu się to uda - wygrywa. Uwaga! Przypadkowe wcześniejsze zbicie króla oznacza natychmiastową przegraną!

 
 
Gra Kubb ze względu na bardziej zaawansowane reguły i rozstawienie celów wydaje się trudniejsza niż Mölkky. Nie da się ich jednak bezpośrednio porównać, a każda ma swoich zwolenników.
Zachęcamy do wypróbowania obu!

Gry są dostępne do wypożyczeń w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, dzięki uprzejmości wydawcy:


* Istnieją także piękniejsze zestawy opakowane w zgrabne drewniane skrzynki...

** W wielu państwach rozgrywane są krajowe mistrzostwa w Möllky, a w Finlandii corocznie także mistrzostwa świata. Jeśli macie ambicje turniejowe, warto zerknąć na profil Fb Mölkky w Polsce.

popatrz, popatrz - Project L

Niezbyt często widuje się pudełka całe w czerni. A czarne strony instrukcji (nie mylić z ciemnymi!) są bodaj jeszcze rzadziej spotykane. Tym bardziej warto spojrzeć na dzisiejszego bohatera cyklu "popatrz, popatrz"

Czerń, biel i tylko jeden akcent kolorystyczny na okładce. Klasyczna elegancja.

Project L

Na czym to polega?

W Projekcie L uczestnicy będą wykorzystywać swoje umiejętności strategiczne oraz planowanie przestrzenne, by zdobyć jak najwięcej jak najlepiej punktowanych elementów. W tym celu będą dobierać kolejne plastikowe puzzle o różnych kształtach, które posłużą do zapełnienia pustych miejsc w łamigłówkach.

W swojej turze możesz wykonać do 3 akcji z puli:

  1. Dobrać nową łamigłówkę (możesz mieć przed sobą maksymalnie 4 nierozwiązane zagadki na raz).
  2. Ulepszyć posiadanego puzzla (wymienić go na element maksymalnie o poziom wyższy).
  3. Umieścić na planszy łamigłówki wybrany element.

Każda ukończona łamigłówka daje nam nie tylko cenne punkty zwycięstwa, ale również kolejny plastikowy element w określonym kształcie. Dzięki temu możemy na bieżąco planować nie tylko najbliższy ruch, ale też to, jak wykorzystamy nagrody otrzymane w przyszłości.

Tyle wstępnych informacji ze strony wydawcy. W tym momencie zaintrygowani powinni być już nie tylko minimaliści, ale i miłośnicy gier logicznych, szczególnie tych bazujących na dopasowywaniu elementów.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Czerpiący garściami z klasycznych gier logicznych Projekt L jest bardzo łatwy do wytłumaczenia nawet osobom, które na co dzień nie mają kontaktu z planszówkami. Uzupełnianie łamigłówek elementami rodem z Tetrisa to bardzo intuicyjna zabawa.
  • Jednocześnie przy zachowaniu prostych zasad sama rozgrywka wymaga od nas umiejętnego planowania i taktycznego myślenia. To prawdziwe wyzwanie dla naszych umysłów!
  • Mimo że to gra logiczna, zabawa z Projektem L pozbawiona jest przestojów.

Ha! Prosta w założeniach, ale wymagająca skupienia i pomysłowości, a przy tym dynamiczna? Robi się coraz ciekawiej!

Poczekajcie, aż zobaczycie jak wygląda w środku...

 

Cukierkowo kolorowe "puzzle" dopełniają wizerunku gry idealnej dla całej rodziny - przyciągającej dzieci, nie zniechęcającej seniorów, przyjemnie relaksującej dla dorosłych, nawet tych bardziej wymagających graczy.

Więcej! Wszystko ma swoje miejsce w pudełku, tekturki-łamigłówki są trwałe i bardzo wygodne, tetrisowe elementy doskonale do nich dopasowane, karty pomocy służą zwięzłą, graficzną podpowiedzią. Po prostu chce się grać :)




Bardzo pozytywnymi wrażeniami z rozgrywek dzieli się na swoim blogu Bajdocja >>KLIK<<. Seniorki z Klubu Gier Planszowych i "mamuśki" z Grodzinki >>KLIK<< także polecają.

Czy kogoś jeszcze trzeba namawiać?


Dzięki uprzejmości wydawcy gra dołączyła do zasobów Stowarzyszenia Grajmy! i wraz z kilkoma innymi "nabytkami" będzie dostępna do wypożyczania w Filii nr1 grudziądzkiej biblioteki.
Dziękujemy, rebel.pl <3


Nasza Księgarnia - gry 2020/21

 

Początek tegorocznych wakacji obfitował w Grudziądzu w spotkania przy planszy.*

Jedną z atrakcji lipcowych spotkań była możliwość przejrzenia i "ogrania" kilkunastu najnowszych planszówek ze znakiem Naszej Księgarni, udostępnionych przez wydawnictwo.**

Na naszych stołach, podczas spotkań Klubu Gier Planszowych Seniora, spotkania mamusiek z "Grodzinki" (wraz z przychówkiem) oraz z dziećmi w ramach bibliotecznych "gier i zabaw" zagościły m.in.:

Z kwiatka na kwiatek, Draftozaur, To jest napad, 7 złotych miast, Pizzeria, Gra liczbowa, Gra pozorów, Mrówki, Na końcu języka Junior, Idzie fala, Sen, Smoki

 


W ramach projektu Grajmy! - online na bieżąco przybywa recenzji nowości. Również o wspomnianych tytułach przeczytacie na kilku blogach, do których linki znajdziecie poniżej. 

Zachęcam do zapoznania się zarówno z opiniami graczy z Grudziądza, jak pełnymi artykułami z opisami i zdjęciami gier. Z punktu widzenia organizatora ostatnich spotkań widzę, że w wielu przypadkach zdecydowanie warto, więc u nas szykują się kolejne zakupy...

Ciekawe, czy i Wy wypatrzycie coś dla siebie?

 

Draftozaur

Największą atrakcją są tu kolorowe, drewniane pionki w kształcie dinozaurów. Gracze rozmieszczają je na swoich indywidualnych planszetkach. Kierując się wskazaniami oryginalnej kostki tworzymy odpowiednie zestawy, pary i stada.
Super sprawa dla miłośników prehistorycznych gadów, ale nie tylko! 
 
8-108 lat, 2-5 graczy, 25 min

Szczegóły, opinie i zdjęcia znajdziecie na blogach mamajanka i Oni (KLIK) oraz Bajdocja (KLIK)
 

Z kwiatka na kwiatek

Śliczna gra - zabawa w układanie kwiecistych rabatek. Każdy uprawia własną działeczkę, obsadzając ją kolorowymi kwiatami i "zapraszając" na nie równie barwne motyle. Uroku dodają jej śliczne drewniane pionki-motylki, intensywne barwy, zabawki na dodatkowych kartach akcji.

Szybko przyswaja się zasady (mimo opisu 10+ dobrze radzą sobie także młodsze dzieci), a rozgrywka mija niepostrzeżenie. Pojedyncza partia pozostawia uczucie niedosytu!  

10-110 lat, 2-4 graczy, 30 min

Link do recenzji - wkrótce. Póki co, więcej na stronie o grach Naszej Księgarni (KLIK)

  

Pizzeria

Zabawa w kompletowanie zestawów w bardzo smakowitej odsłonie. Jeden z graczy dzieli prawie-że-prawdziwą pizzę na nierówne kawałki, wszyscy kolejno wybierają dla siebie te najbardziej pożądane... albo zgarniają co zostało. Sztuka polega na tym, by mądrze decydować, co zjeść od razu, co pozostawić na potem. Bardzo sprytnie przemycona (pod serem i dodatkami) matematyka i dobry pretekst do spotkania przy stole również w większym gronie. 

 8-108 lat, 1-6 graczy, 25 min
 
Więcej o tej grze na blogu Bajdocja (KLIK)


To jest napad 

Dynamiczna gra karciana w klimacie Dzikiego Zachodu. Licytacja, blef i dynamika rozgrywki pozwalają poczuć prawdziwe emocje. Tematyczne ilustracje powodują, że łatwo wczuć się w klimat i zapragnąć zgarnąć największy łup dla siebie.
 
10-110 lat, 2-4 graczy, 30 min

Instrukcję znajdziecie na stronie wydawcy (KLIK). Pełna recenzja się pisze :)
(edit: już jest! na blogu mamajanka i Oni KLIK)

7 złotych miast

Gratka dla miłośników poszukiwania skarbów i przygód w klimacie Indiany Jonesa. Proste zasady, dopracowane twisty w punktacji, niebanalna oprawa graficzna i drobne gadżety (piękna paleta barw, malutkie meeple poszukiwaczy, pochodnia pierwszego gracza, plansza-świątynia z ruchomymi głazami) sprawiają, że przyjemnie się do niej siada. 
U nas najbardziej spodobała się chłopcom-trzeciokasistom, ale któż nie chciałby odnaleźć złotego miasta?

 8-108 lat, 2-4, 20 min
 
Więcej na stronie wydawcy (KLIK). U nas - już niedługo...
 
 

Sen 

Bajecznie ilustrowana karcianka, która błyskawicznie przenosi w świat fantazji i marzeń sennych. Łatwa do pojęcia instrukcja i przyjemne połączenie losowości z koniecznością utrzymania koncentracji oraz odrobiny ryzyka z ćwiczeniem pamięci.
Numer jeden wśród naszych Klubowiczek Seniorek :) 

8-108 lat, 2-5 graczy, 20 min 
 
W ramach Grajmy! zrecenzowana na blogu Bajdocja (KLIK)

Smoki

Gra blisko "spokrewniona" z opisaną wyżej. Jeszcze więcej dużych kart z artystycznymi grafikami, tym razem odkrywanyh co turę, jeszcze więcej mrocznych kruków i dodatkowych "mocy". Zasady bodaj jeszcze prostsze do pojęcia. Zabawa równie wciagająca.

6-106 lat, 2-5 graczy, 15 min

Opinia graczy - ponownie na stronie bajdocja.blogspot.com (KLIK)  

Gra liczbowa

Szybka, bazująca na dodawaniu i odejmowaniu gierka... cóż, liczbowa. Zasadniczo bardzo łatwa. Nabiera rumieńców, gdy nie gramy solo, a oprócz poprawnego wyniku liczy się czas.
 
8-108 lat, 2-4 graczy (z opcją solo), 15 min

Recenzja tutaj: KLIK (Bajdocja)

Gra pozorów

Bardzo pomysłowa gra karciana wymagająca koncentracji i uważności. Bazuje na ciekawym efekcie mylenia znaczenia słowa i jego formy graficznej. 
Na naszych spotkaniach uznana za "trudną, ale wartą ćwiczenia".
Uwaga! Prostuje zwoje mózgowe ;)

8-108 lat, 2-4 graczy, 20 min 

Więcej na blogu Magiczny kociołek (KLIK) oraz Bajdocja (KLIK)
 

Mrówki

Gra z liczbami i kolorami. Nieduża, szybka, bajecznie prosta do objaśnienia. Graficznie nawiązuje do książki Katarzyny Bajerowicz (znacie? poszukajcie!). Wymaga koncentracji, spostrzegawczości i refleksu - jak to polowanie na mrówki ;)
 
7-107 lat, 2-6 osób, 20 min
 
Bliżej przedstawia je u siebie... (KLIK) (czyżby Bajdocja?)
 

Na końcu języka Junior

Gra karciana bazująca na szlaczkach, piktogramach i skojarzeniach. Wymaga spostrzegawczości i bystrego umysłu. Rozwija kompetencje językowe dzieci (i dorosłych) zmuszając do wymyślania słów i rymów. Do grania rodzinnego począwszy od wieku przedszkolnego.
 
5-105 lat, 3-6 graczy, 20 min

Więcej o niej na blogu Dzieciaki z potencjałem (KLIK)

Przy okazji przypominamy, że wersja gry dla starszych graczy "Na końcu języka 2" jest stale dostępna do wypożyczania w bibliotece Grajmy!

Idzie fala

Prosta, ale nie taka łatwa gra karciana. Na grafikach sympatyczne owieczki stające przed widmem podtopienia, słoneczko i chmurki. W głębszej warstwie kryje się klasyczna gra wymagająca sprawnego liczenia, przewidywania i szacowania ryzyka. Czystej wody strategia...
 
Wiek: 10-110 latLiczba graczy: 3-5 Czas gry: 25 min

Dla Grajmy! napisała o niej u siebie mamajanka (KLIK)
Gra jest dostępna do wypożyczeń w Klubie Grajmy!




Uprzejmie dziękujemy wydawnictwu za udostępnienie gier, a Filii Nr1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu za przyjazną atmosferę dla rozwoju planszówkowej pasji i miejsce udostępniane dla działań Klubu.
Wszystkim polecamy familijną, planszówkową rozrywkę i nasze klubowe spotkania (o aktualny grafik pytajcie pani Hani!) oraz wypożyczalnię Grajmy :)
Grajmy!
__

* fotorelacje ze spotkań znajdują się na Fb Grajmy!
**NK udostępniła w ten sposób swoje nowości po raz drugi - polecam uwadze także poprzedni artykuł i nieco starsze, świetne gry! >>KLIK<<

W TO SIĘ GRA - II kwartał 2021

Długie przedwiośnie, pachnąca deszczem wiosna i upalny początek lata za nami. Przyszła pora na wybieranie gier do wycieczkowego plecaka i urlopowej walizki!

Spójrzcie, czy nie warto dorzucić do swojego bagażu czegoś spośród gier opisanych przez uczestniczki projektu Grajmy! w ciągu ostatniego kwartału.

 
Zacznijmy od pięknie wydanych gier rodzinnych, cieszących oczy oprawą graficzną (i satysfakcjonujących mechaniką!):
 
 
Nie zapomnijmy o eleganckich w swej (pozornej) prostocie grach logicznych:


 
Rzućmy okiem na ciekawą grę strategiczną w oryginalnym opakowaniu, z trzech punktów widzenia:

 
oraz bardzo gruntownie przetestowane "drobiazgi" do plecaka:

 

Wybierzmy coś dla dzieci:

 
 
I może jeszcze coś "lekkiego" do tego?

Pan Kuleczka (dodatek)  

 
 
Dobre gry umilą wakacyjne wieczory i pozwolą przetrwać deszczowe popołudnia!

Zabieracie planszówki na swoje wyjazdy?
To świetny pomysł, ale uważajcie... Z czasem mogą zacząć wymagać zabrania dodatkowych toreb ;)  


WAKACYJNE WYZWANIE PLANSZÓWKOWE 2021

Lato to świetny czas na granie w gry planszowe!

Żeby przekonać o tym nieprzekonanych i zachęcić wszystkich do 'planszowania' w wakacje, wraz z Filią Nr 1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu ogłaszamy Wakacyjne Wyzwanie Planszówkowe 2021.

Zapraszamy do pobrania specjalnie stworzonej Karty Wyzwania i uzupełnienia jej w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Zabawa polega na... graniu w gry planszowe :)

Żeby było weselej i bardziej różnorodnie, zachęcamy do wybierania różnorodnych tytułów, miejsc, tematów i współgraczy według podanej listy.
Przygotowaliśmy 9 wyzwań - po jednym na każdy tydzień wakacji - ale możecie je realizować we własnym tempie i w dowolnej kolejności.

Jeśli dodatkowo podejmiecie się wykonania zadania kreatywnego, macie szansę na zdobycie nagrody!

Wakacyjne Wyzwanie Planszówkowe 2021 - Karta Wyzwania

WWP2021.pdf - klik!

Czytelnicy naszej biblioteki, uczestnicy spotkań Kącika Gier Planszowych i Klubu Gier Planszowych Seniora Grajmy! otrzymają Karty Wyzwania bezpośrednio w wypożyczalni. Można je również samodzielnie wydrukować.

Zadanie polega na wpisaniu w odpowiednich miejscach tytułów gier planszowych spełniających dany wymóg, w które udało się rozegrać choćby jedna partyjkę w lipcu lub sierpniu bieżącego roku.

By ubiegać się o nagrodę, wypełnioną Kartę wraz z zadaniem dodatkowym (oryginał pracy, plik elektroniczny lub dokumentacja fotograficzna) należy do końca wakacji dostarczyć organizatorowi wraz z wymaganymi danymi i zgodami (patrz regulamin poniżej). 

Uwaga!
W przypadku zainteresowania konkursem ze strony czytelników Grajmy! online przewidziano dodatkowy upominek za najciekawsze zgłoszenie elektroniczne. 
Jeśli pojawi się więcej zgłoszeń, pomyślimy o zwiększeniu puli nagród. Będziemy Was na bieżąco informować!


Regulamin konkursu „Wakacyjne Wyzwanie Planszówkowe”

1. Organizatorami konkursu są koordynator akcji Projekt Grajmy! oraz Filia Nr 1 Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu.
2. Zabawa trwa od 1.07.2021 r. do 31.08.2021 r.
3. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa i gier planszowych wśród młodych Czytelników.
4. „Wakacyjne Wyzwanie Planszówkowe” przeznaczone jest dla dzieci i młodzieży (0-18 lat).
5. Uczestnicy mają za zadanie uzupełnić tytułami gier planszowych otrzymaną lub wydrukowaną Kartę Wyzwania na podstawie bieżących doświadczeń oraz przedstawić samodzielnie wykonaną pracę związaną z planszówkami.
6. Wypełnioną, podpisaną na odwrocie kartę zgłoszenia wraz z materiałami dokumentującymi wykonanie zadania należy dostarczyć Organizatorowi - bezpośrednio do biblioteki lub pocztą elektroniczną  na adres e-mail grajmy.mail@gmail.com
7. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów konkursu, mając jednocześnie prawo wglądu do nich , ich poprawiania i cofnięcia zgody.
8. Dane Uczestników zebrane są w celu realizacji konkursu. Są to: imię i nazwisko, wiek oraz numer kontaktowy/ e-mail.
9. Zgody osób niepełnoletnich (na udział w konkursie oraz na wykorzystanie wizerunku laureatów) wraz z danymi wypełniają rodzice/opiekunowie prawni Uczestników.
10. Uczestnicy dobrowolnie podają swoje dane teleadresowe, jednak są one niezbędne do udziału w zabawie.
11. Organizatorzy nagrodzą wybrane prace. Lista laureatów zostanie ogłoszona w pierwszej połowie września, nagrodzeni będą też informowani indywidualnie.
12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji fragmentów prac konkursowych z zachowaniem praw autorskich w celach niekomercyjnych związanych z popularyzacją gier planszowych.

 

Macie ochotę zagrać?

Zapraszamy!


 

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.