Gry imprezowe (starsze i nowe)

 
Planszowa/karciana gra imprezowa to gra, której głównym celem jest zapewnienie dobrej zabawy różnorodnemu pod względem wieku, stopnia znajomości innych gier planszowych, często przypadkowemu gronu grających. Opiera się na łatwoprzyswajalnych, mocno ograniczonych ilościowo zasadach, które pozwalają na dynamiczną, pełną emocji i humoru rozgrywkę.*
Nie do przecenienia jest ich rola integracyjna, a kluczowy w ocenie jakości - potencjał rozrywkowy.

Do klubowej biblioteczki Grajmy! dołączyły właśnie trzy takie tytuły:

Alias Party, Założysz się? i No way Jose!

1.
Pod nazwą "Alias" wydawana jest cała seria gier opartych na znanym i sprawdzonym pomyśle - zabawie w kalambury. Losujemy karty z hasłami, które następnie objaśniamy swojej drużynie, opierając się na słownym opisie. Gra w różnych odsłonach sprawdzi się w wielu różnorodnych grupach, czy przy odmmiennych okazjach.

"Alias Party", dzięki wprowadzeniu dodatkowych zasad wymagających od graczy "wyluzowania" (trudno zachować 'sztywność' i powagę prezentując hasła na przykład skacząc na jednej nodze, prawda?), idealnie nadaje się do przełamywania barier lub na imprezy w gronie bliższych znajomych.

Dla dzieci stworzono natomiast "Alias Junior" w wersji obrazkowej, o którym więcej tutaj: >>KLIK<<

 

2.
"Założysz się?" to seria gier zachęcających do szacowania szans współgraczy w obliczu różnorodnych wyzwań i sprawdzania swojego szczęścia, zręczności i/lub bystrości.

Każda z kilkudziesięciu kart zawiera zadanie i określa czas na jego wykonanie lub dopuszczalną liczbę powtórzeń. 'Próby' wydają się często na pierwszy rzut oka banalne, ale w wykonaniu okazują zaskakująco trudne... Tym większe emocje towarzyszą obstawianiu przewidywanego wyniku testu, co również stanowi istotną część rozgrywki.

Wersja podstawowa to gra rodzinna. Bardziej skomplikowane zadania posiadają dwa stopnie trudności - dla dorosłych i dla "juniorów". Elementy losowości i charakter wyzwań pozwalają dobrze się bawić również najmłodszym. Gra nie ma charakteru hazardowego.


3.

"No way Jose!" jest grą bazującą na idei quizu wiedzowego. Mamy tu kilkadziesiąt kart z pytaniami i proponowane - prawdziwe lub zmyślone odpowiedzi. Wybieramy - true or false. 

Nic prostszego? Dziedziny, których dotyczą "zagadki" wykraczają jednak często poza kanon wiedzy ogólnej, a specyfika doboru odpowiedzi sprawia, że zmuszeni jesteśmy przeszukiwać najbardziej zakurzone zakamarki pamięci, albo... strzelać. Nie raz można poczuć się jak osioł sportretowany na żetonach ;) 

Czegoś się niewątpliwie podczas rozgrywek nauczymy, ale bez "spiny". Bywają momenty, że 'nikt nic nie wie' i generalnie jest dosyć zabawnie.


I co Wy na to?
Przemawia do Was idea takiego, czysto relaksacyjnego, wykorzystywania gier planszowych?
Wybór staje się coraz szerszy...
Inne sprawdzone przez nas gry imprezowe/towarzyskie to m.in.:
 
Party Time - różne wersje
Time's Up - różne wersje
Czółko 
Alias Ja to kto?
Mafia
Ego
Tajniacy

Dodalibyście coś do tej listy?


"Alias Party", "Założysz się?" i "No way Jose!" są dostępne do wypożyczenia w Filii Nr 1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Otrzymaliśmy je w ramach akcji Paczki Dla Klubów #6 od wydawnictwa Tactic Games Oddział w Polsce. Dziękujemy!  

* definicja zaczerpnięta z regulaminu plebiscytu Złoty Pionek >>KLIK<<Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.