Nasza Księgarnia - gry 2020/21

 

Początek tegorocznych wakacji obfitował w Grudziądzu w spotkania przy planszy.*

Jedną z atrakcji lipcowych spotkań była możliwość przejrzenia i "ogrania" kilkunastu najnowszych planszówek ze znakiem Naszej Księgarni, udostępnionych przez wydawnictwo.**

Na naszych stołach, podczas spotkań Klubu Gier Planszowych Seniora, spotkania mamusiek z "Grodzinki" (wraz z przychówkiem) oraz z dziećmi w ramach bibliotecznych "gier i zabaw" zagościły m.in.:

Z kwiatka na kwiatek, Draftozaur, To jest napad, 7 złotych miast, Pizzeria, Gra liczbowa, Gra pozorów, Mrówki, Na końcu języka Junior, Idzie fala, Sen, Smoki

 


W ramach projektu Grajmy! - online na bieżąco przybywa recenzji nowości. Również o wspomnianych tytułach przeczytacie na kilku blogach, do których linki znajdziecie poniżej. 

Zachęcam do zapoznania się zarówno z opiniami graczy z Grudziądza, jak pełnymi artykułami z opisami i zdjęciami gier. Z punktu widzenia organizatora ostatnich spotkań widzę, że w wielu przypadkach zdecydowanie warto, więc u nas szykują się kolejne zakupy...

Ciekawe, czy i Wy wypatrzycie coś dla siebie?

 

Draftozaur

Największą atrakcją są tu kolorowe, drewniane pionki w kształcie dinozaurów. Gracze rozmieszczają je na swoich indywidualnych planszetkach. Kierując się wskazaniami oryginalnej kostki tworzymy odpowiednie zestawy, pary i stada.
Super sprawa dla miłośników prehistorycznych gadów, ale nie tylko! 
 
8-108 lat, 2-5 graczy, 25 min

Szczegóły, opinie i zdjęcia znajdziecie na blogach mamajanka i Oni (KLIK) oraz Bajdocja (KLIK)
 

Z kwiatka na kwiatek

Śliczna gra - zabawa w układanie kwiecistych rabatek. Każdy uprawia własną działeczkę, obsadzając ją kolorowymi kwiatami i "zapraszając" na nie równie barwne motyle. Uroku dodają jej śliczne drewniane pionki-motylki, intensywne barwy, zabawki na dodatkowych kartach akcji.

Szybko przyswaja się zasady (mimo opisu 10+ dobrze radzą sobie także młodsze dzieci), a rozgrywka mija niepostrzeżenie. Pojedyncza partia pozostawia uczucie niedosytu!  

10-110 lat, 2-4 graczy, 30 min

Link do recenzji - wkrótce. Póki co, więcej na stronie o grach Naszej Księgarni (KLIK)

  

Pizzeria

Zabawa w kompletowanie zestawów w bardzo smakowitej odsłonie. Jeden z graczy dzieli prawie-że-prawdziwą pizzę na nierówne kawałki, wszyscy kolejno wybierają dla siebie te najbardziej pożądane... albo zgarniają co zostało. Sztuka polega na tym, by mądrze decydować, co zjeść od razu, co pozostawić na potem. Bardzo sprytnie przemycona (pod serem i dodatkami) matematyka i dobry pretekst do spotkania przy stole również w większym gronie. 

 8-108 lat, 1-6 graczy, 25 min
 
Więcej o tej grze na blogu Bajdocja (KLIK)


To jest napad 

Dynamiczna gra karciana w klimacie Dzikiego Zachodu. Licytacja, blef i dynamika rozgrywki pozwalają poczuć prawdziwe emocje. Tematyczne ilustracje powodują, że łatwo wczuć się w klimat i zapragnąć zgarnąć największy łup dla siebie.
 
10-110 lat, 2-4 graczy, 30 min

Instrukcję znajdziecie na stronie wydawcy (KLIK). Pełna recenzja się pisze :)
(edit: już jest! na blogu mamajanka i Oni KLIK)

7 złotych miast

Gratka dla miłośników poszukiwania skarbów i przygód w klimacie Indiany Jonesa. Proste zasady, dopracowane twisty w punktacji, niebanalna oprawa graficzna i drobne gadżety (piękna paleta barw, malutkie meeple poszukiwaczy, pochodnia pierwszego gracza, plansza-świątynia z ruchomymi głazami) sprawiają, że przyjemnie się do niej siada. 
U nas najbardziej spodobała się chłopcom-trzeciokasistom, ale któż nie chciałby odnaleźć złotego miasta?

 8-108 lat, 2-4, 20 min
 
Więcej na stronie wydawcy (KLIK). U nas - już niedługo...
 
 

Sen 

Bajecznie ilustrowana karcianka, która błyskawicznie przenosi w świat fantazji i marzeń sennych. Łatwa do pojęcia instrukcja i przyjemne połączenie losowości z koniecznością utrzymania koncentracji oraz odrobiny ryzyka z ćwiczeniem pamięci.
Numer jeden wśród naszych Klubowiczek Seniorek :) 

8-108 lat, 2-5 graczy, 20 min 
 
W ramach Grajmy! zrecenzowana na blogu Bajdocja (KLIK)

Smoki

Gra blisko "spokrewniona" z opisaną wyżej. Jeszcze więcej dużych kart z artystycznymi grafikami, tym razem odkrywanyh co turę, jeszcze więcej mrocznych kruków i dodatkowych "mocy". Zasady bodaj jeszcze prostsze do pojęcia. Zabawa równie wciagająca.

6-106 lat, 2-5 graczy, 15 min

Opinia graczy - ponownie na stronie bajdocja.blogspot.com (KLIK)  

Gra liczbowa

Szybka, bazująca na dodawaniu i odejmowaniu gierka... cóż, liczbowa. Zasadniczo bardzo łatwa. Nabiera rumieńców, gdy nie gramy solo, a oprócz poprawnego wyniku liczy się czas.
 
8-108 lat, 2-4 graczy (z opcją solo), 15 min

Recenzja tutaj: KLIK (Bajdocja)

Gra pozorów

Bardzo pomysłowa gra karciana wymagająca koncentracji i uważności. Bazuje na ciekawym efekcie mylenia znaczenia słowa i jego formy graficznej. 
Na naszych spotkaniach uznana za "trudną, ale wartą ćwiczenia".
Uwaga! Prostuje zwoje mózgowe ;)

8-108 lat, 2-4 graczy, 20 min 

Więcej na blogu Magiczny kociołek (KLIK) oraz Bajdocja (KLIK)
 

Mrówki

Gra z liczbami i kolorami. Nieduża, szybka, bajecznie prosta do objaśnienia. Graficznie nawiązuje do książki Katarzyny Bajerowicz (znacie? poszukajcie!). Wymaga koncentracji, spostrzegawczości i refleksu - jak to polowanie na mrówki ;)
 
7-107 lat, 2-6 osób, 20 min
 
Bliżej przedstawia je u siebie... (KLIK) (czyżby Bajdocja?)
 

Na końcu języka Junior

Gra karciana bazująca na szlaczkach, piktogramach i skojarzeniach. Wymaga spostrzegawczości i bystrego umysłu. Rozwija kompetencje językowe dzieci (i dorosłych) zmuszając do wymyślania słów i rymów. Do grania rodzinnego począwszy od wieku przedszkolnego.
 
5-105 lat, 3-6 graczy, 20 min

Więcej o niej na blogu Dzieciaki z potencjałem (KLIK)

Przy okazji przypominamy, że wersja gry dla starszych graczy "Na końcu języka 2" jest stale dostępna do wypożyczania w bibliotece Grajmy!

Idzie fala

Prosta, ale nie taka łatwa gra karciana. Na grafikach sympatyczne owieczki stające przed widmem podtopienia, słoneczko i chmurki. W głębszej warstwie kryje się klasyczna gra wymagająca sprawnego liczenia, przewidywania i szacowania ryzyka. Czystej wody strategia...
 
Wiek: 10-110 latLiczba graczy: 3-5 Czas gry: 25 min

Dla Grajmy! napisała o niej u siebie mamajanka (KLIK)
Gra jest dostępna do wypożyczeń w Klubie Grajmy!
Uprzejmie dziękujemy wydawnictwu za udostępnienie gier, a Filii Nr1 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu za przyjazną atmosferę dla rozwoju planszówkowej pasji i miejsce udostępniane dla działań Klubu.
Wszystkim polecamy familijną, planszówkową rozrywkę i nasze klubowe spotkania (o aktualny grafik pytajcie pani Hani!) oraz wypożyczalnię Grajmy :)
Grajmy!
__

* fotorelacje ze spotkań znajdują się na Fb Grajmy!
**NK udostępniła w ten sposób swoje nowości po raz drugi - polecam uwadze także poprzedni artykuł i nieco starsze, świetne gry! >>KLIK<<

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.