Carcassonne (i inne klasyczne gateway'e)

Carcassonne - miasto w południowej Francji, znane z zabytkowych średniowiecznych fortyfikacji (zrekonstruowanych w XIX wieku)

Gateway - z j.ang. bramka, furtka, wejście; wśród graczy określenie stosowane do gier sprawdzających się jako wprowadzenie do hobby, proste, ale ciekawe planszówki, zachęcające nowicjuszy do poznawania kolejnych

Gra pt."Carcassone" to jeden z najbardziej znanych tytułów wśród klasycznych gateway'ów.

Mowa tu o grze planszowej dla całej rodziny, przy której równie dobrze bawią się dzieci (w wieku od około 8 lat), jak ich rodzice, młodzież i seniorzy.

Po raz pierwszy wydano "Carcassonne" w 2000 roku. Mimo wielu lat, jakie upłynęły od jej premiery, nie traci na wartości, budzi zainteresowanie i wprowadza kolejne pokolenia do planszówkowej pasji. W międzyczasie powstało kilka alternatywnych wersji z nieznacznie zmienionymi zasadami (np. Łowcy i zbieracze, Gorączka złota, czy wersja Junior), a wariant podstawowy doczekał kilku większych i kilkunastu minidodatków.


Podstawowa idea jest wspólna:
Gramy w gronie od 2 do 5 osób. Z kartonowych kafelków, na zasadzie kwadratowych puzzli z kilkoma możliwościami dopasowań, układamy wspólną mapę. Każdy kolejno dobiera losowy element i stara się go dołożyć do wcześniejszych, w jak najkorzystniejszy dla siebie sposób. Krok po kroku powstają łąki, twierdze, miasta i drogi. 


Gracze umieszczają swoje pionki na dokładanych kafelkach i w ten sposób konkurują o przejęcie kontroli nad tworzonymi obszarami. Jeśli miasto lub droga zostaną zamknięte, albo klasztor całkowicie otoczony dowolnymi kaflami, meepel wraca do gracza. Inne pozostają na mapie do końca gry. Gdy skończą się kafelki, przystępujemy do ostatecznego podliczenia punktacji. Cała rozgrywka trwa około pół godziny.


Najświeższe wydanie gry Carcassone w wersji podstawowej przyciąga wzrok nową okładką, a odświeżoną grafiką równa do obecnych standardów. Zawiera w pudełku dwa minidodatki - Rzeka i Opat, które powiększają budowaną przez nas mapę i rozszerzają podstawową rozgrywkę o nowe możliwości. Przeredagowana instrukcja podpowiada, jak od zera zacząć przygodę z tą grą, a następnie wprowadzić kolejne punktowe wyzwania.

Zdecydowanie zachęca do spróbowania!


Ponad dwadzieścia lat historii tej gry dało jej pewne miejsce w kanonie klasycznych gier rodzinnych, po które warto sięgnąć, prezentując planszówkowe hobby początkującym. Gwarantuje wzbudzenie zainteresowania osób, którym gry planszowe kojarzą się wyłącznie z rzutem kostką i poruszaniem pionkiem po planszy.

Oczywiście gateway warto dobrać pod względem mechaniki i tematyki tak, by jak najbardziej zaciekawić potencjalnych nowych graczy i zaprezentować skalę wyzwań, jakie dają nowoczesne gry planszowe. Bogactwo rynku daje nam szeroki wybór gier rodzinnych idealnych na start. 
Na początek planszówkowej przygody, poza Carcassone, polecić możemy także m. in. takie tytuły jak:
Splendor, Wsiąść do pociągu, Sagrada, Wyprawa do El Dorado, Domek, Karak, Ubongo, Kakao...

Pamiętacie, od jakiej gry zaczęła się Wasza przygoda z planszówkami?
Jaką grę najczęściej pokazujecie "nieplanszówkowym" znajomym jako pierwszą?
Lista czeka na uzupełnienie!Grę "Carcassonne" na potrzeby publikacji niniejszego artykułu i na cele statutowe Stowarzyszenia Grajmy! przekazała księgarnia TaniaKsiazka.pl

Dziękujemy!


Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.