7 Cudów Świata: Pojedynek (i inne gry dla dwóch osób)


W wiele planszówek można grać w większym gronie, albo tylko we dwójkę. Istnieje jednak grupa gier zaprojektowanych wyłącznie z myślą o rozgrywkach jeden na jednego.
Jest ich całkiem sporo!
Począwszy od klasyków, takich jak szachy, warcaby, czy Go, przez gry karciane oparte na budowaniu własnej talii, po niesymetryczne pojedynki wrogich armii i stricte dwuosobowe adaptacje tytułów znanych z wersji multi. Dziesiątki tytułów z stworzono wyłącznie po to, by zasiadać do nich parami.
Znacie takie gry? Macie? Lubicie?
Pokażemy dziś jedną bliżej i podpowiemy kilkanaście innych tego typu.

"7 Cudów Świata: Pojedynek" to jeden z klasycznych przykładów gier dla dwóch, i z założenia tylko dwóch, osób.


To żadna nowość, zatem przez lata miał szansę udowodnić swoją jakość i wartość, co potwierdzają liczne wyróżnienia i nagrody. 
Dlaczego warto poznać ten tytuł? 
Jak zachwala wydawca: 
>> "Pojedynek..." wykorzystuje niektóre z głównych założeń bestselleru "7 Cudów Świata", ale oferuje również nowe wyzwania, specjalnie dopasowane do gry dwuosobowej."

Rozgrywka łączy mechanikę zbierania zasobów, samonapędzającego się rozwoju ("budowa silniczka") i bezpośrednią interakcję nawiązująca do konfliktu zbrojnego.

Gracze na przemian pozyskują tu karty budowli, które mogą przynieść im największe korzyści, starając się jednocześnie utrudnić to samo przeciwnikowi. 
Inwestować w naukę, czy pozyskiwać surowce? Atakować, czy budować cud? Czasem trzeba którąś kartę odrzucić, by zebrać fundusze na inną... Co tura to kolejna, niełatwa decyzja. Specjalny układ kart, w którym stopniowo odkrywamy następne, wymaga elastyczności strategii, zapewnia element zaskoczenia i różnorodność rozgrywek. 

Wygrać można na trzy sposoby: poprzez przewagę militarną, dominację naukową lub zwycięstwo cywilne ('na punkty'). I nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty.
Polecamy wypróbować!Nieco więcej o zasadach i przebiegu gry "Pojedynek: 7 Cudów Świata" oraz dużo więcej zdjęć pojawiło się już w ramach akcji projekt grajmy na blogu Zdolne dzieci >>


A jeśli poszukujecie innej gry dla dwóch osób? Spokojnie, wybór jest szeroki. Zarówno pod względem mechanik, jak tematyki i oprawy.

Proponujemy następujące:

Spór o bór >>
Schotten Totten
Zamek 
Bitwa o Tortugę >>
Patchwork >>
Patchwork express 
MindBug
Neuroshima Hex
Splendor pojedynek 
Mr. Jack Pocket
Tuareg
Star Realms
Hero Realms
Dice Throne 
Magic: The Gathering
Na skrzydłach. Ptaki Azji
Osadnicy z Catanu Pojedynek 
Alarm dla Warszawy
Bąbelsy >>
Kwiatki 
Trexo >>
Szachy 
Warcaby
Backgamon
Go

Dodacie swoje ulubione do tej listy?

Dwuosobowe gry planszowe są dostępne w szerokiej ofercie księgarni TaniaKsiazka.pl

Tekst powstał dzięki współpracy z księgarnią, która przekazała egzemplarz gry "Pojedynek 7 cudów świata" na potrzeby Stowarzyszenia Grajmy!


Treść i zdjęcia: A. Pączek

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.