EDU-PIOTRUŚ = znana zabawa w nowej odsłonie + konkurs


"Karty tasujemy i wszystkie rozdajemy graczom. Jeśli wśród otrzymanych kart znajdą się pary, odkładamy je na bok. Karty trzymamy w ręku tak, by inni nie widzieli, co jest na nich narysowane. Rozpoczyna najmłodszy gracz. Kolejno każdy gracz zabiera dowolna kartę od gracza siedzącego po lewej stronie. Jeśli dobrana karta pasuje do innej w jego posiadaniu, skompletowana parę odkłada na bok. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart. Przegrywa ten, kto zostanie z Piotrusiem (karta bez pary)." 

Dobrze znacie te zasady, prawda?
"Piotruś" to chyba jedna z najlepiej znanych wszystkim gra karciana dla dzieci. 25 kartoników, wśród których znajduje się 12 par i jedna "czarna owca" można prawdopodobnie znaleźć w większości polskich domów.
Dziś zaprezentujemy Wam ją w nowej odsłonie - jako grę, która nie tylko bawi, ale też uczy.
Poznajcie 6 talii z serii EDU-PIOTRUŚ, z logo Trefl Educatio, przeznaczonych dla dzieci w wieku 4+.


A wśród nich:

Edu-Piotruś GODZINY

Na kartach tej gry znajdziemy kolorowe zajączki, sportretowane o różnych porach dnia i nocy. W górnym rogu, zamiast zwykłej numeracji, znajdują się zegary wskazujące pełne godziny. Gracze starają się skompletować pary zajęć, które wykonuje się o danej godzinie - rano i wieczorem. Przy okazji dzieci utrwalają sobie umiejętność odczytywania układu zegarowych wskazówek.


Edu-Piotruś HOMONIMY

Tym razem ilustracje obrazują pary wyrazów, które brzmią tak samo, jednak mają różne znaczenie. Dzieci mają okazję przekonać się, że istnieje w naszej mowie całkiem sporo takich słów - m.in. rakieta, mucha, wieża, zebra... Bawią się, a jednocześnie rozwijają umiejętności językowe.


Edu-Piotruś PRAWDA-FAŁSZ

Ta talia bazuje na naturalnej skłonności maluchów do wychwytywania i wyśmiewania absurdów. Na kartach przedstawiono przedmioty zgodne ze stanem faktycznym oraz ("do pary") dalekie od niej, zabawne przeinaczenia. Dzieciom na pewno spodoba się alternatywny pomysł na produkcję czekolady, sześcionogi piesek lub drzewo rosnące korzeniami do góry :)


Edu-Piotruś DAWNIEJ I DZIŚ

W czasach, kiedy najmłodsze pokolenie nie pamięta już telefonów z tarczą, czy liczydeł, przypominanie dawnych wynalazków może stanowić dla nich nie lada ciekawostkę. Karty przedstawiają przedmioty, które łączy wspólne zastosowanie, ale produkowane są obecnie, lub były używane dawniej. Zyskujemy dzięki nim świetny pretekst do rozmowy o przeszłości i postępie.Edu-Piotruś PRZECIWIEŃSTWA

Obrazki ukazują antonimy - słowa o przeciwstawnych znaczeniach. Starsi na pewno nie mieliby żadnych trudności, by na tej zasadzie połączyć babunię z przedszkolaczką, warzywa i pizzę, albo szklankę z zimnym napojem z filiżanką herbaty, ale dla najmłodszych to wcale nie takie oczywiste zadanie. Maja szansę poznać bliżej zawiłe, nieoczywiste relacje między przeciwieństwami.


Edu-Piotruś REBUSY KOSMOS

To coś dla małych pasjonatów nauki i łamigłówek. Różne elementy wszechświata narysowano na odpowiadających sobie kartach jako hasło-rozwiązanie oraz rebus, którego rozwiązaniem jest słowo opisujące daną kosmiczna ciekawostkę. Super sprawa dla nieco starszych przedszkolaków, którym nie straszne wcale nie takie łatwe zagadki.I jak Wam się podoba takie urozmaicenie znanej, budzącej zwykle wielkie emocje zabawy?
Chcielibyście pograć w którąś z wersji?
Jeśli tak - zapraszamy do udziału w szybkim konkursie!

Wybierz swojego faworyta spośród przedstawionych wyżej zestawów Edu-Piotruś - podaj nazwę talii w komentarzu i krótko uzasadnij wybór.
Konkurs trwa do 18. kwietnia br.
Dla jednego z uczestników zabawy mamy 3 talie ufundowane przez wydawnictwo Trefl.
(pełen regulamin - tutaj)

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.