rodzinne planszówki DIY - gry na kartce papieru, do wydrukowania lub zrobienia w domu


W ramach Grajmy! wielką popularnością cieszą się wpisy sprzed lat z pomysłami na gry DIY, w tym gry edukacyjne >>KLIK<< oraz gry dla najmłodszych >>KLIK<<. Okazuje się, że interesują Was nie tylko nowoczesne, piękne i drogie gry planszowe, których coraz więcej na polskim rynku, ale lubicie też tworzyć własne alternatywne pomoce naukowe i zabawy dla dzieci.


Dziś mamy coś dla wszystkich, którym podobają się różnorodne wyzwania i łamigłówki, tych, którzy poszukują czegoś nowego, chcących testować i bawić się bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz wszystkich, którym planszówek ciągle mało, ale nie mają już gdzie ich trzymać...

Oto zbiorcza lista kilkudziesięciu pomysłów na gry typu "zrób to sam", przetestowanych przez blogerki aktywne w ramach Grajmy! w ciągu kilku ostatnich lat i ich rodziny.
Znajdziecie wśród nich zarówno proste gry z pionkami i kostką, "rysowanki", gierki strategiczne, edukacyjne i stricte rozrywkowe. Dla każdego coś miłego!

Życzymy miłego buszowania wśród linków i świetnej zabawy przy tworzeniu własnych wersji :)


Jeśli dysponujecie akurat większą ilością czasu i drukarką mamy dla Was długą listę tytułów do przetestowania:


Posiadając dodatkowe komponenty, jak pionki i kostki, możecie wypróbować kolejne gry do samodzielnego przygotowania:


Do niektórych zabaw wystarczy po prostu kartka papieru i coś do pisania:


Ze zwykłej kartki można też zrobić rozmaite wycinanki-układanki, dla jednej lub kilku osób, np.:Jeśli macie w domu kostki do gry, możecie skorzystać z którejś z następujących podpowiedzi:

Pszczoły z pomocą - zrozumieć gry z kostką

Na wiele ciekawych "planszówkowych" sposobów można wykorzystać także plastikowe nakrętki:


Tu z kolei znajdziecie propozycje alternatywnej zabawy talią kart do gry lub kamieniami domina:A tu - istna eksplozja kreatywności! Wymagania "sprzętowe" bardzo różne, ale efekty zawsze niesamowite. Do powtórzenia w domu, abo czerpania inspiracji:Bardzo polecamy samodzielne tworzenie gier i czekamy na Wasze wersje, komentarze i pomysły.

W kolejnym wpisie podamy jeszcze więcej propozycji typu "print&play" z linkami do źródeł zewnętrznych.
Stay tuned!

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.