Przerwa na grę, czyli planszówki jako sposób na wyciszenie najmłodszych


Kolejna odsłona serii "Polecam - GRAJMY!" to zachęta do spojrzenia na gry planszowe jako pomoc wychowawczą, użyteczną w formowaniu dziecięcych charakterów.
Jak planszówki wspomagają wyciszanie nieokiełznanych maluchów, z doświadczenia pisze dla Was autorka bloga Zdolne dzieci.

* Dodatkowo proponujemy zapoznanie się ze szczegółowymi wpisami i recenzjami wybranych gier poszczególnych rodzajów - zamieszczone linki prowadzą do innych blogów, współpracujących w ramach projektu Grajmy!


   Wielu rodziców rezygnuje z gier planszowych, ponieważ wychodzą z założenia, że ich nieco nadpobudliwe ( a może raczej pełne życia) pociechy, nie podołają grze. Niewielu z nich wie, że odpowiednio dobrana gra planszowa może wyciszyć dziecko, a także pomaga w koncentracji i rozładowaniu codziennego stresu. Dlatego też terapeuci, którzy na co dzień pracują z dziećmi, chętnie korzystają z pomocy w postaci odpowiednio dobranych gier planszowych. Jest to świetne narzędzie dydaktyczno-terapeutyczne, które możemy z powodzeniem wykorzystywać na co dzień - ciesząc się wspólnie spędzonym czasem i przyjemną zabawą.

   Gry planszowe zawsze dostosowujemy do możliwości dziecka - jeżeli będą zbyt proste i monotonne: pociecha szybko się znudzi i prędko znajdzie sobie inne, nieco ciekawsze zajęcie. Jeżeli gra okaże się zbyt trudna - dziecko zniechęci się i nie będzie miało ochoty po raz kolejny podjąć wzywania. Dlatego ważna jest obserwacja pociechy i reagowanie w chwili, kiedy zauważymy niepokojące sygnały (złość, irytacja, znudzenie).

   Zacznijmy od najprostszych gier, jakimi są memory. Doskonale ćwiczą pamięć i koncentrację. Zmuszają dziecko do skupienia uwagi i wyciszenia się. W końcu, jeżeli dziecko będzie myślami w jakimś odległym zakątku, nie da rady zapamiętać położenia poszczególnych elementów. Na rynku pojawiło się mnóstwo gier tego typu: jedne składają się z ogromnych, tekturowych elementów, inne mogą poszczycić się tak ogromnym zbiorem par, że ich odnajdywanie zajmuje długie godziny. Ponad to możemy dzięki nim nauczyć się nowych słówek, czy też zabawić się w detektywa - i wyszukiwać różnić na obrazkach.

* Nasze propozycje gier typu memory:

Memory i labirynty Herve'a Tulleta 1, 2, 3, 4


   Kolejną propozycją jest Domino. Na samym początku możemy bawić się z dziećmi w losowe dokładanie pasujących elementów. Z czasem nasza rozgrywka może przybrać nieco bardziej zaawansowany wariant i zaczniemy grać według ściśle określonych zasad. Domino jest świetnym wstępem do nauki liczenia, dzięki grze możemy rozwinąć koncentrację oraz zdolność logicznego myślenia.

* Ciekawe domino dla najmłodszych to m.in.:

Domino Zwierzątka 1, 2
Domino MIX (przegląd)

   Puzzle, to obok gier planszowych, kolejne pokaźne źródło wiedzy i nauki. Dzięki nim rozwijamy wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, a także ćwiczymy umiejętności społeczne (układając puzzle wraz z rodzicami bądź innymi dziećmi). Ponadto puzzle o odpowiedniej tematyce mogą pomóc w rozwoju mowy - znacznie zwiększają zasób słownictwa, a także umacniają cierpliwość i determinację.

* Warto poznać na przykład:

Domki Granna

   Wybierając inne gry, które mają za zadanie pomóc dziecku się zrelaksować i wyciszyć, warto pamiętać, aby nie były to planszówki:
  • na czas - świadomość upływającego czasu stresuje dziecko i może wzmagać w nim poczucie napięcia
  • zręcznościowe - gry, w których liczy się szybkość i zwinność z całą pewnością nie uspokoją nadpobudliwego dziecka
  • ze skomplikowanymi regułami - jeżeli dziecko nie zna zasad gry, to nie ma co liczyć, że podekscytowane zdoła zrozumieć zawiłe instrukcje
  • "wariackie" - gry, w których rozśmieszamy przeciwników, bądź wykonujemy dziwne polecenia (skoki, przewroty, przysiady) przyniosą skutek odwrotny od tego zamierzonego.
   Wydawnictwo TREFL stworzyło pokaźny zbiór gier, które z całą pewnością zainteresują dziecko, a jednocześnie pomogą mu w nauce koncentracji. 

   Wydawnictwo Granna specjalizuje się w grach dziecięcych i rodzinnych, które pomogą dziecku zapanować nad emocjami, ponadto gry uczą cierpliwości i empatii.


Wydawnictwa Alexander, Zielona Sowa, Egmont, Kapitan Nauka a także CzuCzu wydały gry planszowe, z którymi warto się zapoznać. Podczas gry, dzieci uczą się pracy w skupieniu i cierpliwości. 


polecam - Grajmy!


Macie własne doświadczenia z grami jako "wyciszaczami", albo ulubione tytuły wymienionych typów?
Komentarze jak zwykle mile widziane :)

Zobacz także:

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.