Strony

popatrz, popatrz - ewolucja

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się w internecie prezentacje typu "unboxing". Być może ów fenomen daje się częściowo wytłumaczyć kierunkiem ewolucji (!) mediów w stronę kultury obrazkowej i nastawieniem części odbiorców na przekaz graficzny bardziej niż słowo pisane. Istnieje jednak również teoria, że po prostu każdy lubi dostawać prezenty, a w takim publicznym otwieraniu paczuszki i zaglądaniu do pudełka kryje się coś z klimatu Bożego Narodzenia i urodzinowej niespodzianki... 
Tak, czy inaczej, idąc z duchem czasu - próbujemy!
Raz w miesiącu w cyklu wpisów pod hasłem >>popatrz, popatrz<< postaramy się pokazać Wam coś nowego, coś ładnego, albo coś ciekawego [może czasem uda się 3w1 ;)], zanim zaprosimy do poznania pełnej recenzji.

"Kotkiem", który jako pierwszy pokazuje, co ma w środku, jest:

ewolucja wyd. Egmont


Co widzimy?

Już na pierwszy rzut oka - pudło - duże i kolorowe. Czy zachęcające graficznie? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć, na pewno przyciągające wzrok.
Tytuł - słusznie budzący skojarzenie z pewną grą karcianą opartą na pomyśle odtworzenia mechanizmów rządzących powstawaniem gatunków.
Logo Egmont Geek - zapowiadające rozrywkę dla nieco bardziej doświadczonego grona graczy oraz informacje o czasie gry i grupie docelowej: od 12 lat, od 2 do 6 osób, ok. 60 min
Wszystko jasne, kategoria: Grajmy! nie tylko z dziećmi!

Dodatkowo, tu i ówdzie rzucają się w oczy "chwytliwe hasła" - podtytuł: "Dynamiczna gra, w której walczysz o przetrwanie!", zachęta:"Wyhoduj swojego własnego gada!" oraz pytanie-"zajawka": "Wolisz znosić jajka, czy mieć długą szyję?". To ostatnie oczywiście retoryczne. Żadnego zestawu cech nie warto z góry wykluczać...

Wewnątrz - przede wszystkim coś, czego brakowało wielu miłośnikom wersji karcianej - przejrzysta instrukcja oraz sporo cieszących oko szczegółów. Począwszy od pięknego, drewnianego, diplopodobnego znacznika pierwszego gracza i wiele mówiących żetonów pożywienia. "Zajadać" zgrabną kępkę zieleniny albo "pożerać" mięsne ramię, czy udko, to zdecydowanie coś innego, niż pobierać jednolity, powiedzmy niebieski albo czerwony żeton pożywienia...


Dalej jest jeszcze bardziej kolorowo i zachęcająco.
Na każdego gracza czeka barwna zasłonka przedstawiająca fantastyczny gatunek zwierzęcia oraz "pomoc gracza" zbiorczo prezentująca wszystkie grafiki umieszczone na kartach. Jako gadżet usprawniający przebieg rozgrywki (fazy Wybrania i, później, Dodania pożywienia), na środku stołu ląduje plansza wodopoju.


Najważniejsze dla rozgrywki są karty cech. 129 sztuk = 17 cech mięsożerny + po 7 kart każdej z pozostałych cech. W przeciwieństwie do "młodszej siostry" - kartoniki bogate graficznie i artystycznie, całkiem podobnie jednak pozostawiające pewien niedosyt jeśli chodzi o liczbę możliwych kombinacji (choć wcale nie jest ich mało!). To za ich pomocą będziemy tworzyć swoje wymyślone, potencjalnie możliwe, oby jak najlepiej przystosowane gatunki.
Każdemu nowemu stworzeniu przyporządkowane będą automatycznie "plansze gatunków", na których za pomocą 2 z 40 drewnianych znaczników zaznaczamy aktualny rozmiar zwierzęcia i liczebność populacji.


Całość daje się swobodnie zapakować w przegródki w plastikowej wyprasce, pozostawiając jedynie nieznaczne wrażenie zbyt "rozdmuchanego" pudełka. Może mogłoby być bardziej płaskie... ale wówczas piękne, kwadratowe obrazki na bocznej krawędzi pewnie nie prezentowałyby się tak ładnie ;)


Na spodzie pudła - info:

W grze „Ewolucja” rozwijasz swoje gatunki zwierząt w zmiennym ekosystemie. Wobec ciągłego braku pożywienia i zagrożenia atakiem drapieżników twoje gatunki będą musiały się adaptować, aby przetrwać. Na przykład cechy takie jak twarda skorupa czy rogi ochronią cię przed mięsożercami, a długa szyja pomoże zdobyć trudno dostępną żywność. A może sam wyhodujesz groźnego drapieżnika?
To ty zdecydujesz które gatunki przetrwają i zwiększa swoją populację, a które znikną z powierzchni ziemi.

W grze istnieje wiele kombinacji cech gatunków, dzięki czemu każda rozgrywka to nowa ewolucyjna przygoda. Nie ma jednej strategii prowadzącej do zwycięstwa, gracze muszą planować rozwój swoich zwierząt, ale także kontrolować poczynania przeciwników.

Ewolucja to ciekawa, średnio ciężka gra z mocną interakcją, która spodoba się zarówno zaawansowanym graczom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają poznawać bardziej skomplikowane gry planszowe.

Jak podoba się Wam?